wstecz

Kronika
Mariańskiego Domu Studiów
p.w. Świętych CYRYLA i METODEGO

rok 2008

powrót do strony głównej

<<<wstecz [1] [2] [3] dalej>>>
(kliknij na zdjęcia aby powiększyć)


Lipiec

Dziesiąta rocznica wyniesienia do godności Archimandryty

 

    12  lipca mija dziesiąta rocznica wyniesienia do godności Archimandryty o. Romana Piętki, marianina.

    W związku z tym chcielibyśmy powrócić myślami  do tamtego okresu i przypomnieć wydarzenia związane z samą Uroczystością.... 

Zapraszamy do odwiedzenia strony temu poświęconej.

A oto jeden z artykułów w prasie z tamtych dni.

 


10 czerwca

Lublin: seminaryjne prymicje

(tekst pochodzi ze strony www.marianie.pl)

 

    Czterech neoprezbiterów - absolwentów mariańskiego seminarium duchownego w Lublinie - we wtorkowy wieczór 10 czerwca, sprawowało dla miejscowej wspólnoty zakonnej mszę świętą prymicyjną w murach swojej Alma Mater. Do dwójki wyświęconych na prezbiterów - 24 maja w Górze Kalwarii - współbraci z Polski, Rafała Krauze MIC i Łukasza Wiśniewskiego MIC, dołączyło jeszcze dwóch nowych kapłanów z łotewskiej prowincji zgromadzenia, którzy przyjęli sakrament święceń w ubiegłą sobotę, 7 czerwca, z rąk kardynała metropolity ryskiego Janisa Pujatsa. Są nimi księża Dmitrijs Artjomovs MIC oraz Imants Medveckis MIC. Wszyscy czterej udzielili swojego prymicyjnego błogosławieństwa współbraciom oraz przybyłym gościom. Wśród tych ostatnich obecni byli: ks. prof. Jerzy Pałucki, mąż stowarzyszony Zgromadzenia Księży Marianów i dziekan Wydziału Teologii KUL Jana Pawła II, do którego afiliowane jest mariańskie seminarium, ks. prof. Sławomir Nowosad, wykładowca teologii moralnej ogólnej w naszym seminarium oraz prorektor-nominat KUL, a także s. prof. Teresa Paszkowska, teolog duchowości.Słowo Boże wygłosił ks. prof. Nowosad, który w sugestywny sposób przypomniał wszystkim obecnym kapłanom, iż "są z Wieczernika". Całość uroczystości zwieńczyła wspólna kolacja z udziałem gości. Należy też dodać, że Eucharystia była też czasem szczególnej pamięci modlitewnej za ks. prof. Bogumiła Gackę MIC, z okazji jego imienin.

 

 


23 - 25 maja

Międzywyznaniowe Spotkanie ekumeniczne młodych w Kodniu

 

W dniach 23 – 25 maja 2008 roku odbywało się kolejne Międzywyznaniowe Spotkanie ekumeniczne młodych w Kodniu. Kolejne, ale wyjątkowe, ponieważ już dwudziesty piąty raz. Tyle lat temu, w 1983 roku, ojciec Andrzej Madej, omi, wikary parafii kodeńskiej, o. Roman Piętka, mic, proboszcz unickiej parafii w Kostomłotach i grono ekumenistów świeckich w porozumieniu z gminami innych wyznań podjęli  myśl, by zbierać się corocznie w ostatni weekend maja na modlitwę o jedność chrześcijan. Ale zbierać się w ciekawym miejscu, gdzie chrześcijanie łacinnicy, unici czyli greckokatolicy i prawosławni a także zielonoświątkowcy żyją po sąsiedzku: Kodeń, Kostomłoty, Jabłeczna, Terespol. Celem jest wspólna modlitwa, spotkania, dyskusje, bycie razem.

Program tych trzech dni zawsze jest następujący: w piątek wieczorem najczęściej o godzinie 20.00 w aktualnym kościele łacińskim z XVI wieku, a dawniej służącym prawosławnym i unitom, nabożeństwo odprawia duchowny z rodziny protestanckiej ze swoją grupą. W niedzielę do południa w głównym kościele przed obrazem cudownym Matki Boskiej Kodeńskiej jest odprawiana Liturgia Eucharystii przez duchowieństwo łacińskie w koncelebrze z unickim, katolicki duchowny wygłasza kazanie. Potem są spotkania w grupach tematycznych z dziedziny ekumenizmu, prowadzą je odpowiedni prelegenci. W godzinach popołudniowych jest modlitwa w cerkwi prawosławnej, najczęściej Kodniu. A w niedzielę wszyscy udają się do pobliskich unickich Kostomłot, gdzie uczestniczą w Liturgii Eucharystycznej katolickiego obrządku greckiego. Tak jest corocznie.

I tak było w bieżącym roku, powiedzmy jubileuszowym – 25 lat. Cześć uczestników tegorocznych brała udział w tych Spotkaniach wiele już razy, jedni więcej, inni mniej, jeszcze inni po raz pierwszy. Jacek wraz z Rafałem z Kielc, zawsze dzierżą prym w prowadzeniu śpiewów, byli na spotkaniach 22 razy, o. Karol Lipiński aktualnie ze Świętego Krzyża, corocznie te spotkania organizuje, był ich uczestnikiem też 22 razy, a o. Roman z unickich Kostomłot, w tym roku jako emerytowany proboszcz unicki mieszkający w MDSie w Lublinie, brał w nich udział 25 razy!

 

 

 

<<<wstecz [1] [2] [3] dalej>>>


wstecz powrót do strony głównej