![]() |
Kompletna lista świętych obrządku greckiego czczonych przezKatolicki Kościół tradycji bizantyjskiej |
|
Od początku istnienia Kościoła aż do schizmy wschodniej (1054 rok).
Plik ten ściągnąłem z internetu, ale nie pamiętam adresu. W każdym razie jest on własnością Prawosławnej Cerkwi Rosyjskiej za granicą. Mechanicznie, może nie dokładnie, wykasowałem z niego świętych wciągniętych do „Albumu świętych”, którzy żyli po 1080 roku.
Zawiera ona trzyjęzyczną wersję:
Polska wersja – to Święci czczeni w całym obrządku bizantyjskim, tak zwani: powszechni, wsielenskii, kórych umieszczają księgi liturgiczne. I tylko oni są w MENOLOGIONIE wydanym po polsku w Kostomłotach w 2007 roku.
Rosyjska wersja, względnie słowiańska – to Święci jacy w tym dniu mają swoje wspomnienie. Są to Święci powszechni i inni, ale ci inni są czczeni tylko lokalnie. Jest ona względnie kompletna. Ma ogromnie ważne z pierwszego tysiąclecia wspomnienia świętych zachodniego patriarchatu, rzymskiego, których uznaje też Cerkiew prawosławna rosyjska. Są oni na Liście odznaczeni niebieskim kolorem.
Angielska wersja – do niej odnoszą się wszystkie uwagi dotyczące wersji rosyjskiej.
I jeszcze jedna ważna ekumeniczna wiadomość. Obrządek bizantyjsko-słowiański wersji synodalnej, którego trzymają się katolicy (np. w Kostomłotach) może oddawać kult Świętym Cerkwi rosyjskiej zaliczonym do katalogu świętych po 1084 roku. Ale tym, którzy jawnie w swoim nauczaniu i postępowaniu nie byli przeciwni Kościołowi katolickiemu. Jest to decyzja papieża Piusa XI. Podam o niej dokładne dane, gdy do nich dotrę. Przykładowo pewna ilość tych Świętych rosyjskich jest podana w katolickich wydaniach słowiańskich ksiąg liturgicznych. Na tej Liście są zaznaczeni kolorem fioletowym i umieszczeni zaraz po wersji rosyjskiej. Będę powoli systematycznie podawał ich Tropariony i Kontakiony.
Prawosławna Cerkiew rosyjska czci 19 papieży z pierwszego tysiąclecia. Na tej Liście są odznaczeni czerwonym kolorem.
UWAGA: W miarę dopracowywania, są możliwe zmiany tej Listy.